Gmina Osiek Jasielski

Udany rajd w Gminie Osiek Jasielski

Blisko 50 rowerzystów wzięło udział w rajdzie rowerowym "Trzy kościoły - trzy historie", zorganizowanym 1 czerwca na terenie Gminy Osiek Jasielski. Gościem specjalnym imprezy był czterokrotny zwycięzca Wyścigu Pokoju i dwukrotny srebrny medalista olimpijski w wyścigu drużynowym w Monachium w 1972 roku i w Montrealu 1976 roku Ryszard Szurkowski.


Rajd miał na celu przybliżenie mieszkańcom gminy i nie tylko, walorów turystycznych
regionu oraz historii miejscowych kościołów i cerkwi. Blisko 20 kilometrowa trasa rajdu wiodła ze stadionu w Osieku Jasielskim do kościoła Przemienienia Pańskiego, będącego jednym
z najstarszych kościołów drewnianych w Polsce. Został wzniesiony w 1419 roku. Wewnątrz świątyni na uwagę zasługują: barokowe ołtarze z XVII wieku i polichromie z XIX wieku. Kościół cały pokryty jest gontem, a na zewnątrz otoczony jest starodrzewiem i kamiennym murem. Nazwany został "kocim zamkiem", co wskazywałoby, na to, iż ruiny mogły być wykorzystane czasowo na obozowisko przybyłych z południa wychodźców religijnych. Leży na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego.
Następnie uczestnicy przejechali do drewnianej świątyni parafialnej p.w. św. Jana Chrzciciela, która stoi na wzniesieniu we wsi Załęże. Kościół zbudowany został w 1760 roku
i powiększony o kaplicę i wieżę w latach 50-tych i 60-tych XX wieku. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na krucyfiks późnogotycki (sprzed 1550 r.) umieszczoną w nastawie głównego ołtarza, malowaną Matkę Boską z Dzieciątkiem (ok. 1480 r.) i powstałą w tym samym czasie Matkę Boską Apokaliptyczną, u stóp której klęczy rodzina opisana herbem Radwan. Przed wjazdem do kościoła wznosi się XVIII - wieczny obelisk.
Ostatnim punktem przejazdu była drewniana cerkiew prawosławna św. Michała Archanioła w Pielgrzymce. Przy wejściu wszystkich uczestników powitał po łemkowsku Eugeniusz Dziadosz, przedstawiciel społeczności łemkowskiej w Pielgrzymce. Po krótkim wprowadzeniu do historii tego miejsca, zaprezentowanym przez Józefa Kaczora, przewodnika beskidzkiego i zarazem prezesa PTTK w Jaśle, o zwyczajach i obrzędach prawosławnych opowiadał ks. Prob. Dr Roman Dubec. Uczestnicy mieli też okazję do zadawania pytań, na które odpowiadał duchowny kościoła prawosławnego. Cerkiew w Pielgrzymce należy do wariantu budownictwa zachodnio - łemkowskiego. We wnętrzu znajduje się ikona Matki Boskiej z 1605 r.
W pozostałych miejscowościach gminy, poza nielicznymi, starymi chałupami wznoszą się XIX - wieczne, murowane kapliczki przydrożne - świadectwa wiary i pobożności dawnych mieszkańców.
Z Pielgrzymki uczestnicy rajdu mieli do pokonania jeden z najciekawszych ponad 5 kilometrowy odcinek do Osieka Jasielskiego. Prowadził on przez Mrukową do Osieka Jasielskiego, niezwykle malowniczą i urokliwą trasą, prowadzącą częściowo polami, z widokami na okolicę
i wzniesienia Beskidu Niskiego oraz Pogórza Jasielskiego.
- Jestem oczarowany tym miejscem. - mówił z zachwytem Ryszard Szurkowski. Wybitny polski kolarz wspominał czasy, gdy ścigał się po terenach powiatu jasielskiego w wyścigach górskich. - W przyszłym roku jak zostanę tu zaproszony na pewno przywiozę ze sobą rower i razem z Wami pokonam trasę rajdu. - zapowiedział na koniec Szurkowski. - Pomimo nie najlepszej pogody wszyscy uczestnicy zdołali w doskonałych humorach dojechać do mety. - podsumował rajd Wójt Gminy Osiek Jasielski Mariusz Pykosz.
Zakończenie rajdu odbyło się na stadionie w Osieku Jasielskim, gdzie przeprowadzony został konkurs wiedzy o odwiedzanych miejscach i obiektach zabytkowych. Najlepszą pamięcią wykazała się gimnazjalistka Ewa Brączyk z Samoklęsk. Kolejne miejsca zajęli Grzegorz Gumienny i Ewa Opałka ze Szkoły Podstawowej w Zawadce Osieckiej. Wyróżnienia przyznano gimnazjalistom: Hubertowi Bajorkowi i Maciejowi Pykoszowi z Pielgrzymki.
Uczestnicy rajdu brali udział również we wspólnym grillowaniu, gdzie mogli się posilić po wyczerpującej i niezwykle pouczającej wyprawie.
Trasę rajdu zabezpieczali strażacy z OSP Osiek Jasielski i OSP Skołyszyn. Imprezę rowerową zorganizowano w ramach projektu pt: „Turystyka i kultura czynnikami rozwoju społeczno-gospodarczego gminy Osiek Jasielski”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz budżetu Państwa. Patronat nad rajdem sprawowały: Polskie Radio Rzeszów, www.zaleze.com i jaslo24.pl.

DSC06691

DSC06603

DSC06614

DSC06615

DSC06616

DSC06617

DSC06619

DSC06622DSC06624

DSC06625

DSC06637

DSC06641

DSC 4710

DSC 4849

DSC 4855

DSC 4878

DSC 4895